CIS - charakter, inteligencja, sarkazm. A także plotki i marudzenie egzystencjalne.
statystyka
piątek, 26 lipca 2013
KOCIA FOCIA

 

Mały kot i wielkie geranium czyli nauczyliśmy się wchodzić na parapet.

 

Śpimy w różnych miejscach i różnych pozycjach, ale najczęściej na miękkiej kołderce, w luksusie.

 

Bardzo urośliśmy i wyładnieliśmy. I potrafimy już wejść na półkę, ale na razie nie czytamy.

Tagi: kot
20:29, toroj , NIUFSY
Link Komentarze (8) »
niedziela, 14 lipca 2013
Rzeczy, które są większe w środku

Rzeczy, które są większe w środku, niż na zewnątrz:

 1. dywanikowa torba Mary Poppins
 2. torebka Hermiony Granger
 3. torebka Mamusi Muminka (prawdopodobne, acz niedowiedzione)
 4. torebka Kim Basinger w filmie „Moja macocha jest kosmitką”
 5. …co rodzi podejrzenia, że każda damska torebka jest trochę większa w środku
 6. namiot, wypożyczony przez pana Weasleya na międzynarodowe rozgrywki quidditcha
 7. TARDIS
 8. szafa prowadząca do Narnii (w pewnym sensie)
 9. wieża czarodzieja w „Wiedźminie”
 10. dowolna lampa zawierająca dżinna
 11. dowolna książka – na kilkuset stronach potrafi pomieścić od jednego mieszkania do kilku wszechświatów
 12. Internet
 13. Obelix
 14. dwumiesięczny kociak przy misce z jedzeniem

Kociak ostatecznie został Ryżykiem. Imię Rudi nijak nie chciało się przylepić.

środa, 10 lipca 2013
Kociak

Jego Niskość Pan Kot. W domu od niedzielnego wieczora, teoretycznie otrzymał imię Rudi Drugi, ale ja i tak nazywam go Młody.

Wydaje się nastawiony na kilka określonych funkcji, zmieniających się chaotycznie: jeść, pobiegać, jeść, poskakać, jeść, mleczko, na parapet, jeść, napaść na ścierkę/torbę foliową/nogawkę, jeść, wleźć na klawiaturę, zrobić grzbieta na tego drugiego kota, kuwetka, drzemy pysk pod lodówką, balkon, jeść, doniczka, zrobić grzbieta na odbicie w lustrze, parapet, kanapa, ryms-śpimy.

Już jest wesoło, a będzie weselej.

piątek, 05 lipca 2013
Chcę to mieć na koszulce.

Chcę to mieć na koszulce.

środa, 03 lipca 2013
Pięć grzechów głównych PiT-ów

Pięć grzechów głównych PiT-ów

Gwoli wyjaśnienia, PIT to taki skrót ulepiony na kolanie, oznaczający Pisarza i/lub Tłumacza. Amatora, któremu za jego pracę nie płacą i często nawet nie dziękują, ale bez jego wysiłków oglądałabym „Hannibala” bez napisów, czyli usiłowałabym zrozumieć czy Will Graham kogoś zamordował czy jednak nie, i czemu, na miłość boską, łazi za nim jeleń. (Co prawda uczestnictwo jelenia w tym serialu nadal jest dla mnie niejasne.) Logiczne się wydaje, że skoro PIT-y tworzą amatorsko, powinno się dać im spokój i nie margać. Z upływem lat moja pobłażliwość i skłonność do gramatycznego nazizmu uległa osłabieniu, ale nadal jest kilka rzeczy, które powodują, że rzucam przez powietrze damami negocjowalnego afektu, warczę i skreślam twórców fanfików na dzień dobry, zwykle nie dając im drugiej szansy. 

I tak oto mamy w radosnej twórczości:

Transpłciowe instrumenty muzyczne

Sherlock do Jima: - Oboje wiemy, że to ty zabiłeś Irene, podsuwając jej tampon nasycony strychniną.

W tym momencie bystry czytelnik już wie, że jeden z rozmówców przeszedł operację zmiany płci i jest kobietą, gdyż inaczej padłoby słowo „obaj”. Obaj mężczyźni, obie kobiety, oboje – kobieta plus mężczyzna. Istnieje też nikła szansa, że w sprawę są zamieszane dwa instrumenty muzyczne. (Jeden obój – dwa oboje.) Ale wówczas początek powinien brzmieć: - Oboje wiedzą… Ergo, dwa oboje widziały, jak Irene wkładała sobie zatruty tampon w kanale dla orkiestry w Royal Opery House. (Nie wnikajmy, dlaczego instrumenty miały oczy, może to jest fantasy. Fantasy zawsze wiele tłumaczy.)

 

Fryzjerstwo literackie

Rozmowa między Harrym Potterem a Draco Malfoyem. (Lub między Sherlockiem a Johnem Watsonem, i ogólnie każdą parą rozmówców różniącą się kolorem włosów.)

- Jakiś ty dowcipny – powiedział blondyn.

- Zawsze taki jestem – odpowiedział brunet.

Ślizgon przysunął się bliżej, a Gryfon złapał jego różdżkę.

Znamy tych dwóch kolesi z siedmiu tomów serii kanonicznej, ośmiu filmów oraz niezliczonej ilości fanfików, ale oczywiście nie jesteśmy w stanie zapamiętać, że jeden jest blondi a drugi taki raczej czarniawy, i ałtorka musi nam o tym przypominać kilka razy w ciągu rozdziału. Podobnie jak o tym, że jeden jest Ślizgonem, a drugi Gryfonem, bo przecież w wieku powyżej 20 lat wszyscy cierpimy na daleko posuniętą sklerozę. A jeśli już dalej iść tą drogą to czemu nie:

- Ach, Sherlocku Holmesie, drogi detektywie-konsultancie Scotland Yardu, jak dobrze widzieć ciebie i twojego przyjaciela, Johna Watsona, byłego lekarza wojskowego, który był ranny w Afganistanie, a teraz mieszka z tobą na Baker Street 221 B! – zawołał Gregory Lestrade, wysoki, siwiejący brunet o ciemnych oczach, inspektor Scotland Yardu, którego Sherlock znał od pięciu lat i kradł mu legitymacje.

Możliwe, że coś opuściłam, ale przecież mam sklerozę.

 

Uzależnienie od takich kreseczek u góry czyli ciężka postać apostrofizmu

Uwidacznia się głównie przy tłumaczeniach napisów do seriali. Podobno uleczalne, ale z trudem.

- Nie widziałem Dean’a i Castiel’a od długiego czasu.

- Zapytaj Gabriel’a, gdzie są.

- Pewnie Castiel znów ma ciąg monopolowy, a miałem zapytać, czy poza Doktor’em, Sherlock’iem, John’em, Thor’em, Iron Man’em, Kapitan’em Ameryk’ą, Hulk’iem i Potter’em mam wysłać zaproszenie do Czarn’ej Wdow’y czy to ma być czysto gejowski konwent?

- To wygląda jakbyś miał czkawkę…

 

Patetyczna epistolarność, czyli dwa grzechy lżejsze, za które nie zabijam, a tylko wyrywam nóżki.

Forma epistolarna, czyli pisanie zaimków osobowych w dialogach wielką literą, tak jak to się robi jedynie w listach.

- Ten jeleń chodzi za Tobą, Will. Co ja mam z nim wspólnego?

- Jednak jest to Twój jeleń, Hannibal’u. Stoi u Ciebie w gabinecie, na stoliku.

- Przepraszam Ciebie, ale nie mogę odpowiadać za to, co jeleń robi w moim czasie wolnym, kiedy opuszczam gabinet i wycinam ludziom wątrobę.

- Mam przerwy w życiorysie, tracę całe godziny świadomości i jeszcze ten jeleń. Czuję się taki PATETYCZNY!

- Zejdź z koturnów. Chcesz kocyk? A może smażonej grasisy?

(Dla niezorientowanych: pathetic w języku angielskim w większości nie znaczy patetyczny, lecz żałosny.)

wtorek, 02 lipca 2013
Mięta

Odcinek z fontannami musi chwilę zaczekać, bo nie mam czasu na obróbkę zdjęć. Dziś będzie o mięcie.

Mięta jest czymś co rośnie jak dzikie, kiedy tylko znajdzie sobie przyjemne stanowisko. Jest kilka rodzajów mięty, a ta, która rośnie koło mnie jest miętą wodną. Dosłownie. Rośnie w strumieniu w ilościach hurtowych i ma się świetnie. Co prawda do strumienia należy zleźć po skarpie, narażając się na kontakty z ostami i pokrzywami, a na dole najlepiej jednak mieć kaloszki. Obecnie w kuchni mam trzy wazony wypełnione gałązkami mięty, która obficie nawodniona ma się równie superancko jak na łonie natury.

Co robi zmaltretowany upałem mieszczuch, kiedy nie chce tracić majątku na napoje chłodzące? Przygotowuje mrożoną herbatkę miętową. Wziąć należy dzbanek szklany pojemności 1 litr, butelkę plastikową pojemności 1 litr, lejek, 2-3 łyżeczki cukru, wodę, oraz plasterki cytryny i 2-3 duże gałązki świeżej mięty. Miętę (po opłukaniu i ekstradycji ślimaków) z cukrem zalewamy wrzątkiem w dzbanku, jak się zaparzy, dodajemy cytrynę i spokojnie czekamy aż całość wystygnie. Przelewamy do butelki, zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Można też robić herbatkę pół na pół mięta z czarną. Jeśli nie mamy cytryny, bez problemu można ją zastąpić odrobiną kwasku cytrynowego. Po 2 godzinach w lodówce herbatka jest gotowa do spożycia. Można podawać z lodem. Kiedy poziom herbatki w butelce opada, już zalewamy wrzątkiem drugą partię w dzbanku i spokojnie stygnie, co pozwala zachować płynność dostaw zimnego napoju.

Jak suszyć miętę.

Suszenie mięty strumykowej jest o tyle kłopotliwe, że zawiera ona w sobie duży procent strumyka i przepisowe „suszyć w cieniu, w przewiewie” trwa wieki – i chyba raczej prędzej to zielsko spleśnieje niż wyschnie. Najprościej w tym wypadku jest obskubać liście (eksterminując ślimaki), rozłożyć je niezbyt grubą warstwą na blasze i suszyć w piekarniku na termoobiegu, mniej więcej w 60 st. C. Co 10-15 minut zajrzeć, poprzewracać liście i skontrolować stan wysuszenia. Idealnie byłoby suszyć je na specjalnej siatce.